Etiket Çözüm Merkeziniz

En İyi 5 Etiket Tasarım Programı

İşinize Yarayacak Etiket Tasarımı Programları

Etiket tasarım programları ücretli ve ücretsiz olarak ikiye ayrılır. Eğer etiket tasarımı konusunda iyi işler yapmak istiyorsanız farklı özellikler sunan benzerlerinden farklılaşan ücretli programları satın alabilirsiniz. Öte yandan birkaç seferlik bir ihtiyaç söz konusuysa ücretsiz programları almanız daha mantıklı olacaktır.

1. Adobe Creative Suite

 

İleri düzey tasarım için Adobe Creative Cloud paketi en ideal tercihlerden biri olacaktır. Çünkü fotoğraf düzenleme,  kitap/kitapçık tasarımı, etiket tasarımı için bu programlar sizin tüm isteklerinizi yerine getirebilir. Özellikle detaylı ve estetik bir etiket tasarımı düşünüyorsanız bu programlardan başkasına ihtiyacınız yok.

Tabii bu programlar ücretli olduğu için tek bir etiket tasarlamak için bu programları paketini satın almanız pek mantıklı olmayabilir. Diğer yandan Adobe Illustrator’de hazır etiket şablonları bulunduğunu bilmelisiniz. Bu şablonlardan birini örnek alarak etiketin üzerine dilediğiniz resim, grafik, fotoğraf veya metni rahatlıkla ekleyebilirsiniz.

2. Canva

Canva web bazlı bir tasarım sitesi. Bu websitede onlarca etiket örneğini bulabilirsiniz. Bu neden ile ilk kez etiket tasarımı yapan birine yardımcı olan pek çok unsur bulunuyor. Temel özelliklerinden çoğunun ücretsiz olduğu Canva’da profesyonel tasarımcılar tarafından hazırlanmış etiket tasarım şablonları, ikonları, şekilleri ve görsellerini kullanabilirsiniz.

3. Maestro Label Designer

Maestro Label Designer yüzlerce etiket şablonu içeriyor. Etiket tasarım için ihtiyaç duyabileceğiniz tüm özellikleri barındıran websitesi, tamamen etiket tasarımına yapıldığı için beklentilerinizi karşılayabilir. Ayrıca Maestro Label Designer’da barkod tasarımını da yapabilirsiniz. Programın tasarlanan etiketin kenarına otomatik olarak pay bırakması güzel bir özellik. Böylece matbaa baskı sürecinde sorun yaşama olasılığınız da düşecektir.

4. Avery

Avery Design & Print adlı online program sayesinde tasarım sürecini internet üzerinden halledebilirsiniz. İsterseniz boş bir etiket şablonu üzerinde tasarım yapabilir veya hazır şablonlarıda kullanabilirsiniz. Başlangıç seviyesindeki tasarımcılara yönelik olan Avery’de seçtiğiniz görsel ve grafik unsurları direkt şablona ekleyebilirsiniz. İmla kontrolü ve barkod tasarımı gibi bazı üst düzey özellikler de bulunduran Avery aracılığıyla kartvizit dahi tasarlayabilirsiniz. Ancak Avery’nin tasarım yapabilmek için üyelik gerektirdiğini de söylemek zorundayız.

5. Microsoft Word

Genellikle makale yazmak, proje yazmak ve ödev hazırlamak için kullanılan Microsoft Word’den aslında yazı yazmak dışında da işlemler yapabilirsiniz. Metin bazlı bir program olsa da görsel ekleme, çizim kullanabilme gibi farklı seçeneklere de sahip olan Microsoft Word’ü etiket tasarım programı olarak da kullanabilirsiniz.