Etiket Çözüm Merkeziniz

Yapışkanlı etiket yazıcı teknolojileri

Yapışkanlı etiket yazıcı teknolojileri giderek gelişirken firma ve şirketlerin etiketleme sistemlerininde bir hayli kolaylaştığını görüyoruz. Yapışkanlı etiket yazıcı ile ürünlerin üzerine doğrudan etiket yapıştırma işlemleri kısa sürede yapılabilir. Tabi etiket ürünleri temin etmeden önce şirket ihtiyacına göre doğru etiket yazıcısını iyi tespit etmek gerekir. Bu ürünlerin yapışkanlı veya yapışkansız yazıcı modelleri olduğu gibi farklı püskürtme tekniklerinden yararlanarak etiketleme yapan tasarımları da mevcuttur. Hepsi de farklı ihtiyacı karşılamak ve gidermek için geliştirilen baskı makinalarıdır.

Yazıcı özellikleri neyi ifade eder?

Şirketlerin doğru yazıcı ürünlerinden yararlanabilmeleri için temel yazıcı fonksiyonlarının neyi ifade ettiğini bilmeleri gerekir. Böylece firma, üretim süreçlerine en uygun yazıcı modelini seçmekte zorlanmaz ve alınan makinadan maksimum verim elde etme imkanı sağlar. Yazıcıları aşağıdaki bilgilere göre belirleyebilirsiniz.

Direkt termal işlevine sahip yazıcı modelleri renkli etiket baskı imkanı sunmaz. Bunun nedeni mürekkep, toner gibi esaslara dayanmadığı içindir. Bu özelliği barındıran yazıcıdan çıkan etiketlerin dayanıklılık süreleri de kısadır. Özellikle sıcak ve yoğun ışığa maruz kalmaları halinde kısa sürede solmaya başlarlar. Bu tür yazıcı modelleri kısa süreli etiketleme ihtiyacını karşılamak üzere tercih edilir. Makbuz ve kargo fişleri gibi.

Termal transfer tip etiket baskı makinaları ise, uzun süreli etiketleme ihtiyacını karşılamak üzere ortaya çıkarılan yazıcılardır. Daha uzun dayanma süresi olduğundan dolayı etiketlemenin önemli olduğu yerlerde kullanılır.